Motto:   "Mieć czas dla dziecka - to początek wszelkiego wychowania"    

                                                                                          - Karl Hesselbacher


                     


 

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 5 W KRASIEJOWIE

ul. Ks. M. Senfta 2,

46-040 Ozimek

Józef Tomasz JurosSyn Alojzego i Hildegardy z domu Rogocz, urodzony 17 czerwca 1956 roku w Krasiejowie, szkołę podstawową skończył w Ozimku, do liceum uczęszczał w Zawadzkiem, po czym rozpoczął studia w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Po jej ukończeniu w roku 1981 rozpoczął pracę w przychodni przyzakładowej Huty Małapanew i w szpitalu w Ozimku.

 

W 1998 r. został ordynatorem oddziału chirurgii, a w 2003 r. zastępcą dyrektora ds. medycznych tegoż szpitala. Po jego prywatyzacji w 2004r. objął stanowisko dyrektora szpitala EUROMEDICARE Św. Rocha w Ozimku. W 2007 r. został mianowany dyrektorem generalnym szpitali EMC INSTYTUT MEDYCZNY S. A. Obecnie jest członkiem zarządu tej spółki oraz członkiem rad nadzorczych i prezesem w kilku spółkach Grupy Kapitałowej EMC.


Pan Józef Tomasz Juros był najpierw członkiem, a potem przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Przychodni Miejskiej i Rozbudowy Szpitala w Ozimku, który to Komitet skutecznie pozyskiwał fundusze na ten cel z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Był radnym i przewodniczącym komisji pierwszej kadencji Rady Miejskiej w Ozimku. Był inicjatorem partnerstwa parafii i szkół w Ozimku z niemieckimi miastami Achern i Sasbach.
Dzięki jego kontaktom zainicjowano współpracę z miastem partnerskim Heinsberg. W czasie drugiej kadencji Rady Miejskiej w Ozimku Uchwałą Nr I/1/94 z dnia 1 lipca 1994 r. został powołany jej przewodniczącym. W tamtym okresie współinicjował partnerstwo miasta Ozimka z Rymarovem. Dzięki jego staraniom uzyskano większość środków na dokończenie budowy przedszkola integracyjnego w Ozimku. Już jako ordynator oddziału chirurgicznego był głównym przeciwnikiem likwidacji szpitala, doprowadzając do jego prywatyzacji.
Jego pasją jest gromadzenie materiałów i dokumentowanie historii Śląska, szczególnie lokalnej historii „małej ojczyzny” w dolinie Małej Panwi.


Od kilku lat, corocznie prowadzi lekcje dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów Ozimka na temat przeszłości miasta i huty. W roku 2006 założył Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi, którego jest Prezesem, w którego statucie zapisano między innymi cele związane z propagowaniem wiedzy historycznej w społeczności lokalnej, ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego na terenie Ozimka i okolic oraz propagowanie walorów turystycznych i historycznych regionu.


Stowarzyszenie prowadzi comiesięczne wykłady na temat lokalnej historii dla mieszkańców Ozimka i okolic. Wydaje publikacje związane z historią regionu i Śląska. Prowadzi działania mające na celu ratowanie nielicznych zabytków przeszłości. Staraniem Stowarzyszenia w roku 2009 reaktywowano tradycje Towarzystwa Strzeleckiego istniejącego w Ozimku w latach 1834-1936.


Za swoją działalność w dniu 18 marca 2011 został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowany złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Dekoracji dokonała na uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Wojewódzki Konserwator Zabytków Iwona Solisz.
Jest autorem licznych publikacji:
Józef Tomasz Juros, Historia rodu Juros, Ozimek 1998
Józef Tomasz Juros, Bogdan Wieczorek, Antoniów – najdawniejsza historia i rozwój, Ozimek/Antoniów 2001
Józef Tomasz Juros, Rozwój hutnictwa w Dolinie Małej Panwi na przykładzie Królewskiej Huty Malapane w Ozimku, Ozimek 2005;
Józef Tomasz Juros, Schodnia – najdawniejsza historia i rozwój, Ozimek/Schodnia 2005
Józef Tomasz Juros, Noty historyczne miejscowości gminy Ozimek, Ozimek 2006
Józef Tomasz Juros, Most wiszący z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku, Wiadomości Konserwatorskie nr 22/2007, s. 106-108
Józef Tomasz Juros, Die Brücken aus der Preussisch-Königlichen Hütte Malapane in Malapane/ Mosty z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku, Ozimek 2009, Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi ISBN 978-83-929717-0-2
Józef Tomasz Juros, Most wiszący z Pruskiej Królewskiej Huty Malapane w Ozimku, Inżynieria i budownictwo, nr 4/2010, s. 225-227
Józef Tomasz Juros, W Dolinie Małej Panwi – historia fryderycjańskiej osady hutniczej Ozimek/Malapane do 1754 do 1945 roku, Ozimek 2010, Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi ISBN 978-83-929717-1-9

W dniu 30 maja 2011r. na wniosek Komisji Gospodarczej Rada Miejska w Ozimku podjęła uchwałę Nr VII/66/11 w sprawie nadania tytułu honorowego ,,Zasłużony dla Gminy Ozimek” Panu Józefowi Tomaszowi Jurosowi urodzonemu 17 czerwca 1956 roku.

Na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Ozimku w dniu 25 czerwca 2011r. nadano tytuł honorowy „Zasłużony dla Gminy Ozimek” Panu Józefowi Tomaszowi Jurosowi.

 do góry